Galeria - fotorelacje ze spotkań z czytelnikami

BIBLIOTEKA W GAWORZYCACH 30.03.2017

RELACJA ORAZ ZDJECIA- ZE STRONY BIBLIOTEKI

,,Czwartek z Moniką Sawicka”

Przez cały marcowy czwartek gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Gaworzycach była Monika Sawicka - pisarka i dziennikarka oraz założycielka Fundacji ,,Vade Mecum- chodź za mną”.Pierwsze spotkanie pisarka poświęciła najmłodszym czyli naszym przedszkolakom,które tłumnie wraz z opiekunami zawitały w progi naszej biblioteki. Sawicka przepięknie opowiadała o swoich książkach ,,Kajtku szczęściarzu” i ,,Zakochanym Kajtku”przybliżając dzieciom problem porzuconych zwierząt Ogłosiła również konkurs plastyczny na najpiękniejszy portret Kajtusia.
,,Książka moich marzeń”to tytuł warsztatów edukacyjno - plastycznych dla uczniów klas IV Szkoły Podstawowej. Nasze zdolne i bardzo grzeczne dzieci miały za zadanie pracując w parach stworzyć książkę,która opowie o ich marzeniach. Młodzi ludzie podeszli do zadania bardzo poważnie czego efektem końcowym były piękne książki wzbogacone o ilustracje wykonane własnoręcznie bądź techniką wydzieraną. Wszystkie zostały w naszej bibliotece i zgodnie z umowa zajrzymy do nich za kilka lat żeby sprawdzić na jakim etapie i czy w ogóle marzenia się realizują. O marzeniach i ich potędze oraz długiej drodze do ich spełnienia Pani Monika opowiadała bardzo ciekawie i z nadzieją ,że chociaż kilka osób wyznaczy sobie cel do którego będzie dążyć ,uświadamiając sobie jednocześnie na samym początku jaka drogę obrać , żeby do tego celu dotrzeć bezpiecznie. W przerwie między zaplanowanym po południu spotkaniem dla dorosłych Monika Sawicka odwiedziła dzieci w Filii w Kłobuczynie ,którym również przybliżyła przygody książkowego Kajtka i opowiedziała o wielkiej miłości do małej bezbronnej istoty jaka Kajtek był na początku swojej drogi,która okazała się bardzo trudna ale na szczęście zakończyła się dla niego bardzo szczęśliwie.
Późne popołudnie i spotkanie z dorosłymi mieszkańcami,którzy zechcieli z zaproszenia Biblioteki skorzystać. Tematem spotkanie było życie ale w różnych odsłonach nie tylko tych kolorowych. 
I oczywiście miłość ,która jak się okazuje została wpisana na listę Światowej Organizacji Zdrowia jako.... ??choroba psychiczna i umysłowa. To była taka mała lekcja filozofii.,która zmusiła wszystkich do refleksji. Monika Sawicka miała to szczęście ,że sama uporała się z ta chorobą. Jako ofiara przemocy swoje doświadczenia opisała w swoich książkach min.,,Kruchości porcelany”.Jak powiedziała ,,...dostałam lekcję ,wzięłam lekcje od życia i ta lekcję trzeba odrobić”.Wszystkie jej książki opowiadają o trudnej miłości,alkoholu,przemocy i innych problemach dużej grupy polskich rodzin. Uczestnicy słuchali tego co pani Monika miała do powiedzenia w wielkim skupieniu. Nie obyło się bez gromkich braw. Ci którzy przyszli stwierdzili ,,było warto”.